elizabethmorales1013 elizabethmorales1013
  • 09-11-2019
  • Mathematics
contestada

Theresa pays for $9.56 for 4 pounds of tomatoes.what is the cost of 1 pound of tomatoes?

Respuesta :

victoria6172
victoria6172 victoria6172
  • 09-11-2019

Answer:

it costs $2.39 for 1 pound of tomatoes

Answer Link
aryn95
aryn95 aryn95
  • 09-11-2019
$2.39

To find the unit rate of anything, you divide the numerator by the denominator.

9.56/4=2.39
Answer Link

Otras preguntas

is 27/51 = 18/34 ? explain your reasoning (from my math book)
Melody used the ratio table at the right to find the number of people served with 15 pounds of ground turkey. find her error and correct it. This was in the ra
Which of the following was NOT a use for some of the sharper tools made by early humans?
how do peers, family, and friends influence the way you express and manage emotions?
Esme read 12 pages from her science book last night, and it took her 18 minutes. How long will it take her to read tonight's homework, which is 30 pages long?
Why did political parties emerge in the new republic and what were the consequences
which of the following roles did Great Britain's colonies play in causing the Industrial revolution
Which level of government is primarily responsible for establishing voter qualifications in the United States
How are radio telescopes different from the keck telescope
Why might someone choose to use the the y-intercept and the slope to graph a line?