jujao0 jujao0
  • 08-06-2016
  • Mathematics
contestada

A 10-oz bottle of ketchup costs $1.59. If the unit rate stays the same, how much should a 16-oz bottle cost?

Respuesta :

rachaelredmon rachaelredmon
  • 08-06-2016
It's $2.54, you take the price of the 10 oz bottle and divide it by 10 to find how much 1 oz costs then multiply that number by 16 to get the answer.
Answer Link

Otras preguntas

A neurotic is suffering from
which option describes two of the main ways scientists classify mineral a.how they can used and the country they are found in b.chemical makeup crystal lattice
There are many ___ about ghost ships &sea monsters
Can anyone solve these two problems? Thank you so much.
The electoral college makes the decision to elect which of the following?
how can you improve indoor air quality
The Enlightenment was an age of inquiry based on , not religion.
can anyone solve these 3 problems it is worth 25 points
Gillian purchased 25 books at the library book sale. Each hardcover book cost $1.50, and each paperback book cost $0.50. Gillian spent a total of $26.50. The b
physics help me this is idek