duhbell duhbell
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

8. Ana bought a package of two DVDs for
$12.00. What is the unit price per DVD?
A $2.00
B $6.00
C $10.00

Respuesta :

sheabickle sheabickle
  • 06-12-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

If 2 dvd’s cost $12, you take the total of $12 and divide by 2. Each dvd costs $6

Answer Link

Otras preguntas

Why do volcanoes and earthquakes occur along the ring of fire? Think about: 1. Tectonic plate movement.
How do I change my profile name? I have to leave so I won't be able to see or reply to the answers until tomorrow.
how does a refrigerator help in the kitchen
use regrouping or partial products to find the product. estimate to check.62x35​
Quel est le rôle du théâtre au XIX siècle ?
Technician A says that a tapered roller bearing assembly has less rolling resistance than a similarly sized ball bearing assembly. Technician B says that the be
a jet left paris and flew toward moscow at an average speed of 410 mph. an air force plane left three hours later and flew in the opposite direction with an ave
How to solve and answer for IXLs
Change 4 1/6to an improper fraction.
From the diagram below, choose the correct letter for each of the following parts of a circle: a) a major arc b) a minor sector c) a major segment A B D ✓ Scrol