alexloveheart13 alexloveheart13
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

An ice cream shoppe makes $15 for every 4 milkshakes they sell. If they made $71.25 and one hour on milkshakes how many did they sell?​

Respuesta :

sohan36 sohan36
  • 12-12-2019

Answer:

19

Step-by-step explanation:

Given that for every 4 milkshakes sold we get $15.

⇒ 1 milkshake cost = 15 ÷ 4 = $3.75

So, if they made $71.25 in one hour then the number of milkshakes sold

= 71.25 ÷ 3.75

= 19

Answer Link
sophialilyrivera
sophialilyrivera sophialilyrivera
  • 09-10-2020

Answer:

✨19 Milkshakes✨

Answer Link

Otras preguntas

Tony has 7/8 of à candy bar. He wants to split the bar into servings that are 3/10 of the bar. How many servings can he make? Please show your work. Thank you s
what claim does Jefferson make in the first paragraph of the Declaration of Independence, and how does he say he will support that claim?
Which word in the sentence is a predicate nominative? Melbourne was the first city in the Southern Hemisphere to host the Olympics. a. City b. Hemisphere c. Fir
The word settled has more than one meaning. In which one of the following sentences is settled used incorrectly?
there are 27 offices on each floor of a skyscraper about how many offices are there on 32 floors
Which type of tax is applied only to particular goods? A. excise tax B. income tax C. estate tax D. general sales tax
Simplify cosθ + sinθtanθ.
rewrite each phrase using a possessive noun: the kite that belongs to the girls
Oraciones palabra corto
what is 1.024242424 as a fraction