evelinmolina55 evelinmolina55
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

Valentina purchased 200 beads for $48 to make necklaces. If she needs to buy 25 more beads, how much will she pay if she is charged the same rate?

Respuesta :

sunshine100503
sunshine100503 sunshine100503
  • 09-12-2019

Answer:

$5.63

Step-by-step explanation:

1) divide cost by number of product

$45÷200= 0.225

2) multiply price per unit by new number of product

0.225 × 25 = $5.625

3) round answer so it is in dollars and cents

$5.63

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this, I need to finish it and would like to get some sleep tonight. It's in the picture.
The five main phases of a project include pre-planning, planning, and closing A. fact-checking; interviewing B. implementation; monitoring C C. interviewing; im
2. A physical fitness researcher devises a test of strength and finds that the results are normally distributed with a mean of 110 pounds and a standard deviati
i-Ready Equivalent Linear Expressions - Instruction - Level G 3 -2 +1+ 4 2 ) Write an expression that is equivalent to 2 3 1 20. 2 2 1 3 -2 +1+ 2 4 4 1 2 2 2 +
NEED HELP ASAP! Solve for x
[tex]\sqrt[3]{11}[/tex]
IN EFG the measure of G=90 DG=21 feet and EF=63 feet find the measure of E to the nearest degree.​
A student is collecting the gas given off from a plant in bright sunlight at a temperature of 27 degrees celeius. What gas is being made?
A cylindrical pool is leaking at a rate of 32 ft3 per minute. Determine how long it will take for all of the water to leak out? Round to the nearest whole numbe
give atleast five titles for fiction​