jdogaming03
jdogaming03 jdogaming03
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of milk is $1.45 per gallon. Find the cost of 4 gallons.

A. $4.35
B. $0.36
C. $5.45
D. $5.80

Respuesta :

chris21348 chris21348
  • 06-12-2019

Answer:

The answer is D $5.80

Step-by-step explanation:

Just add them hope i help!! <3

Answer Link

Otras preguntas

3. According to Lady Bracknell in "The Importance of Being Earnest," why can't Gwendolen marry Jack (whom she knows as Ernest)? (1 point) He is too young. He ha
How many solutions are there to the equation y = 14x – 9? Plz HELP Explain your answer. A. There are no solutions because no value can be used for the varia
the Americans did not want a king in charge of their what
If 3 – 5x = 2, then x =
What would be the value of expressing something like the national debt in scientific notation? What information would be lost in such a usage? Is that important
Which description best defines the Industrial Revolution? A. the changes in the way people lived and worked that resulted from the rise of unions and community
The profit (p) in dollars, for a company is modeled by the function p(x)=-7520x^2 +15000x, where x is the number of items produced. For which value of x will th
If 3 – 5x = 2, then x =
Rectangle ABCD has diagonals Segment AC and Segment BD. If the diagonal lengths are AC = 36 cm and BD = (3x + 3) cm, find the value of x. A. 5 cm B. 11 cm C.
How much time should be allowed for a 605-mile car trip if the car will be traveling at an average speed of 55 miles per hour? A. 9 hours B. 8.75 hours C. 11 ho