kyliemorris kyliemorris
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

A coke costs $8. Each refill is $4. If I spend $84, how many cokes did I get in the cup?

Respuesta :

stanfordchen20p0vcm8
stanfordchen20p0vcm8 stanfordchen20p0vcm8
  • 10-12-2019

to solve this you will first subtract 8 from 84

you will get 76

now all you do is divide 76 by 4 and you will get 19

if you dont know what divideing is you can just subtract 4 from 76 until there is only 0 left

the answer is 19 if you forgot

Answer Link
taraalexis777
taraalexis777 taraalexis777
  • 10-12-2019

Answer:

19 cokes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

From the primary auditory cortex, information about what the stimulus is gets passed along the: a. dorsal stream to the temporal lobe. b. ventral stream to the
Which definition best describes the term "wellness?" pretty sure its A but wanna make sure Question 1 options: Reaching for the best level of health. Good he
what are three types of trade union in guyana
What is 2874992 rounded to the nearest 10000
Read the passage from The Odyssey - Penelope. Ruses serve my turn to draw the time out—first a close-grained web I had the happy thought to set up weaving on
Kelly dried each flower from the bouquet she received from him. Which underlined pronoun functions as an adjective in the sentence? each him she
What is the value of 35−3m , when m = 4? A. 1 B. 13 C. 23 D. 128
what is the opposite of -2/3
How can challenges be harmful..?
Longitudinal lines run parallel to the __________. Question 15 options: Equator Tropic of Capricorn Tropic of Cancer Prime Meridian Save