noemileon5632 noemileon5632
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

Castle bought 4 bunches of fennel for $9. How many bunches of funnel can she buy for $36?

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 22-12-2019

Answer:

16 bunches

Step-by-step explanation:

We first need to find the unit rate for 1 bunch.

4 bunches cost $9, so 1 bunch would cost:

$9/4 = $2.25 per bunch

Now, we need to find HOW MANY BUNCHES can we get for a total of $36.

For that, we need to divide the total amount we have ($36) with price of each bunch ($2.25). So, we have:

$36/$2.25 = 16 bunches

Thus, for $36, we can get 16 bunches of fennel

Answer Link
njmitchell2
njmitchell2 njmitchell2
  • 19-11-2020

Answer:I think the answer is 259.2

Step-by-step explanation:

I really do not know what i did

Answer Link

Otras preguntas

EES 2.6 m Find the area. Use = 3.14 a. 21.2264 m2 b. 16.328 m2 c. 84.9056 m2 d. 5.3066 m2 Please select the best answer from the choices provided Ο Α
Find the area of each
How does the cycling of carbon follow the Law of Conservation of Mass and Energy?
4) An investor has $60,000 to invest in a $280,000 property. She can obtain either a $220,000 loan at 9.5 percent for 20 years or a $180,000 loan at 9 percent f
Pls help me!! And thank you so so much
Solve for x: please help me
ILL BRAINLIEST YOU PLEASE HELP ME
Match the definition in column 1 with the economic term in column 2. Free markets and private ownership ? Consumption Creating goods and services ? Specializati
Am I using the semicolon (;) right? thanks To her, the papaya tree symbolizes two things; Vietnam and herself.
PLEASE HELP QUICK!!!