overwatchbeast7
overwatchbeast7 overwatchbeast7
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. $3.50 for 7 cans
$0.15 per can
$0.7 per can
$0.3 per can
$0.9 per can

Respuesta :

ranikashyab066 ranikashyab066
  • 16-12-2019

Answer:

The unit rate of can = $0.5 per can

Step-by-step explanation:

Unit Rate: The rate per piece/item/unit is termed as the UNIT RATE.

Now here, rate of 7 cans  = $3.50

To find the Unit Rate.

[tex]\textrm{Unit Rate}  = \frac{\textrm{Total Cost of n items}}{\textrm{n}}[/tex]

So, here  [tex]\textrm{Unit Rate of 1 can}  = \frac{\textrm{Total Cost of 7 items}}{\textrm{7}} = \frac{3.50}{7}   = 0.5[/tex]

or, the Unit Rate   = $0.5

Hence, the unit rate of can = $0.5 per can

Answer Link

Otras preguntas

Match each dietary practice to its religion or ethnicity Chinese Hindu Islam Jewish eat small amounts of dairy products keep a gap of at least 6 hours between
Were the Puritans selfish or selfless?
I have three questions 1.what is a rough draft 2.what is a prewrite and 3.what is a final copy
Can someone solve this question for me?
Plzzzz help me I’m struggling with this uhhh?.???.
Discuss the type of nonverbal communication or body language you believe you use that helps you communicate more effectively. Include an example
why technology is useful
we can determine the velocity of a wave when given the frequency and the a. amplitude b. Equilibrium c. trough d. wavelength
What is -45 degrees 5 times colder
divide by 1-digit divisors~~~ help me with 3, 7 please!!!