edencoulter6114 edencoulter6114
  • 06-01-2020
  • Mathematics
contestada

One apple and two plums cost $1.11. Two apples and 2 plum cost $1.38. How much does 1 apple and 1 plum cost?

Respuesta :

42flowermaster
42flowermaster 42flowermaster
  • 06-01-2020

answer: 0.69

answer explanation:

to start take 1.38 and 1.11 and subtract to find a price of a plum which is 0.27 since 1.38 have a extra plum then take 1.11 and take away 0.27 from 1.11 and get 0.84 then divide by 2 and get 0.42 so a apple cost 0.42 and a plum cost 0.27 together cost 0.69 which is nice

Answer Link

Otras preguntas

23. The table below shows the altitude of a plane once it begins its descent to a runway. a) Write an equation to model the data using linear regression. Time (
In most animals, digested food is transported to all the cells of the body by a ________ system. ....UwU..... ​
In the stands at a basketball game you counted 96 people wearing orange shirts and 36 people wearing purple shirts what was the orange to purple shirt ratio.
square root 8 to the nearest hundredth
factorize 6pq_3rs+3qs_6pr​
A triangle has side lengths of (9.2b+8.7) centimeters, (3.2b−2.5) centimeters, and (9.8c+1.6) centimeters. Which expression represents the perimeter, in centime
How many molecules would 3.45 moles of methane (CH4)
Help please, Best answer gets brainliest
First five terms of sequence
40 to 28 in increased decrease