Respuesta :

Answer:

13 kg= 26$

32$=?

1) First we need to find how much does it cost per kg:

26÷13= 2$

2)32$÷2$=16 kg

Answer: 16 kilograms of onions you can get with 32$.

Good luck!

Intelligent Muslim,

From Uzbekistan.

3lloyd
26 / 13 = $2 per onion.
32/2 = 16 onions.