huntergrace82 huntergrace82
  • 07-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 3lb bag of red onions cost $1.38. What is the unit price?

Respuesta :

Galaxina2024 Galaxina2024
  • 07-01-2020

Answer:

$0.46

Step-by-step explanation:

1.38/3

0.46

Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 07-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

a 3 lb bag of onions for 1.38...

1.38 / 3 = $ 0.46 per lb <===

Answer Link

Otras preguntas

The south won every battle in the civil war until what happened?
Which number variable expression represents the number of inches in y yards?
43.778 subtracted by 77.2
which are the "s" and "t" prepositions A. sound, took, take, till B. since, through, throughout, till C. thorough, that, test D. since, sass, tag, tail
Do you think that consumers gained power as industry expanded in the late 19th century? Why or why not?
Which of the following sentences from the selection uses Interrogative? 1. And director Sue Smith can;\'t seem to figure out how to present a good story. 2. The
which is heavier 75kg or 110lbs
A large landmass that is smaller than a continent is a _. A. Submarine B. Island C. Subcontinent D. Peninsula
The three-fifths compromise was an agreement at the Constitutional Convention, which stated that in calculating population for state representation __________.
What did Napoleon consider his greatest triumph in domestic policy?