s19668087781 s19668087781
  • 07-01-2020
  • Mathematics
contestada

At the Stop and Save grocery store, an 18-ounce box of Crunchy Oats costs $4 59, and a 15-ounce box costs $3 99
a. Which box is the better buy? Explain

Respuesta :

simoneasimmons
simoneasimmons simoneasimmons
  • 07-01-2020

Answer:

18 oz box

Step-by-step explanation:

4.59/18=$0.26 (rounded)

3.99/15=$0.27 (rounded)

So the 18 oz box is the better buy

The explanation is the drawings

Ver imagen simoneasimmons
Ver imagen simoneasimmons
Answer Link

Otras preguntas

how are meiosis and mitosis different
A sample of an unknown compound has a percent composition of 52.14% carbon, 13.13% hydrogen, and 34.73% oxygen. Which compounds could the sample be? CH3CH3CH202
red wavelengths are ____ theb blue wavelengths​
PLEASE HELP!!!!!!! What is an equation of the line that is parallel to y=5−3x and passes through (0, 2) ? Enter your equation in the box.
what is the theory of production in economics?
the babylon exile was also known as
Walking to work is one way of helping improve air quality Please select the best answer from the choices provided T F
Which words contain a root that means “rule”?
Which best describes the relationship between DNA, genes, and chromosomes?
what was the renaissance style of art?