praisedjansi
praisedjansi praisedjansi
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

If 9 pencils cost ​$4.95​, what is the unit price of the pencil​s?

Respuesta :

jessicale18 jessicale18
  • 08-01-2020
about $1.8 per pencil
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was NOT an effect of the 1848 nationalist revolutions? Select the best answer from the choices provided. a.Rich classes reinforced their
What is characteristic of both sound waves and electromagnetic waves? (1) They require a medium. (2) They transfer energy. (3) They are mechanical waves. (4) Th
Identify three ways that taxes affect the economy.
What is the definition of the amendment process
choose the sentence below in which of is used correctly. A. The three girls might of broken the records. B. we should of left early. C. The boys surrendered, bu
Base your answer to question 35 on the excerpt below and on your knowledge of social studies. … All this means that the people of any country have the rig
Document 8b The British desire for raw cotton from India influenced the development of the British textile industry and Great Britain’s relationship with Ind
What happened in Russia as a result of actions taken by Peter the Great? (1) Russia was weakened by French invasions. (2) Catholicism was adopted as t
Which presidential power is a check on the authority of the judiciary?
What does pi equal to?