anaedwards2000 anaedwards2000
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

You buy a 14 ounce package of cereal for $1.98 what is the price per ounce?

Respuesta :

brandon24152
brandon24152 brandon24152
  • 08-01-2020

Answer:

it would be .14 cents

Step-by-step explanation:

1.98 divided by 14 is .14

Answer Link

Otras preguntas

Biologically similar organisms have similar DNA and proteins. This statement supports the concept of
What is the health issue causing the most concern in the united states today?
Why does the moon have phases? What are the four main phases of the moon? How long does it take to change from one to another?
I really need help!!!
Can you get anti anxiety medication from urgent care
Write an algebraic expression for the phrase. the product of p and 9 9p p + 9 p – 9
Which problem would you use the following proportion to solve for? = What is 40% of 24? What percent is 24 of 40? Twenty-four is 40% of what number? Forty p
Please help me fables.
Churchill was encouraging the people to be patient and wise. prepared and hopeful. brave and determined. steady and resourceful.
Sandrena and her friends brought frozen yogurt for 55 cents per ounce.Their total was $10.45. How many ounces did they buy