puertorican71ovgpr2 puertorican71ovgpr2
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

16lb turkey for $23.20 or 12lb turkey for $16.56

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 14-01-2020

For this case we must find the unit cost of each option, compare and indicate the best purchase.

Option 1:

16lb turkey for $23.20

[tex]\frac {23.20} {16} = 1.45 \frac {dollars} {pound}[/tex]

Option 2:

12lb turkey for $16.56

[tex]\frac {16.56} {12} = 1.38 \frac {dollars} {pound}[/tex]

Thus, the best option is 2. The unit cost per pound of turkey is $1.38.

Answer:

Option 2

Answer Link

Otras preguntas

any idea how to make my simple python projects such as guess the number, mad libs, etc. even better?(python is a popular programming language.)
How many men does Grendel eat the first night
One building is 60 stories tall, and a second building is 48 stories tall. What is the ratio, in simplest terms, of the number of stories in the first building
Please answer the question attached to the picture below please.
What helps speed up a chemical reaction? lipid inhibitor enzyme carbohydrate PLZ YOU WILL GET 10 POINTS
a boy was 28 inches tall. Currently, he is 25% taller. How tall is the boy now?
What is the inverse of y=2x+5/2
first answer = brainliest
¿Cuál es la instrucción negativa irregular de poner? no pon no pongas no pongo no pones
Need help fast Real fast What is the area