steven0182 steven0182
  • 09-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mattias bought a package of 5 notebooks for $13.95. What is the unit price per notebook?

Respuesta :

weibo3705
weibo3705 weibo3705
  • 09-01-2020

Answer:

2.79

Step-by-step explanation:

this solution:

5x=13.95

x=13.95/5

x2.79

so answer is 2.79

Answer Link
annabellerhame07 annabellerhame07
  • 09-01-2020

Answer:For one note book is $2.79

Step-by-step explanation:you would divide 13.95 by 5 and get it

Answer Link

Otras preguntas

No, no ____ equiar Form of to know: saber or conocer
Help please! Solve the inequality.​
If ý = (-7, 2) and Z = (1, -8), find the difference y - z. ý -z = 0​
convert the angle 0= 9pi/5 radians to degrees. express your answer exactly.
How is transmitted light and reflective light similar what determines if a light is transmitted or reflected
necesito ayuda con esto por faaa DOY 50 PUNTOSSSSSSSSSS
which logical fallacy is set up by attacking an opposing argument that was never put forth?
please pa answer po.Barby has a small plot in the garden she planted 2/5 of it to radidhes and 1/4 to carrots.What part of the plot did she use?​
Uyen (take) _____________a bus to school every day. * A. to take B. take not C. take D. takes 3. Jane (be)
'...Johnny came back to haunt France" What figure is speech is contained in the expression above