elizabethloarca2005 elizabethloarca2005
  • 09-01-2020
  • Mathematics
contestada

Family market sells 14-ounce can of cashews for 3.50 they also sell a 24-ounce can of cashews witch size is the better buy

Respuesta :

jimmy621
jimmy621 jimmy621
  • 09-01-2020

Answer:

I can't answer the question because you never gave the price for the 24 ounce can of cashews you only gave the price for the 14 ounce of cashews that was $3.50

Answer Link

Otras preguntas

A sealed glass jar contains carbon dioxide gas. As the temperature of the gas in the jar increases, what will most likely happen?
Why do sex linked traits follow different patterns of inheritance that other traits?
A rational number is defined as a ratio of two integers. Given that a ratio is a fraction, how can a decimal be a rational number?
Find the slope of the line 6x – 2y = 6
A man walks 10 miles in x hours. How far does he walk in one hour? Which expression represents this? 10 + x miles 10x miles 10/x miles
Which statement about the Soviet Union under Stalin is correct? Select the best answer from the choices provided. -Stalin's farm policies led to a famine which
Solve the system by substitution. y = 2x 3x + 2y = 21
Simplify the expression below. 6n^2 - 5n^2 + 7n^2 6n^2 - 5n^2 = 1n^2 + 7n^2 =8n^2 Is this right?
The Boardman family walked two over five of a mile in two over seven of an hour. What is their unit rate in miles per hour? two-sevenths over two-fifths equals
Find an equation for the nth term of the arithmetic sequence. a19 = -58, a21 = -164 an = 896 - 53(n - 2) an = 896 - 53(n - 1) an = 896 + 53(n + 1) an = 896 - 53