livrose814 livrose814
  • 10-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of crackers costs $2.88. You purchased 1/4 pound of crackers. How much money did you pay?

Respuesta :

maggiejernas maggiejernas
  • 10-01-2020

Answer:

72 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
mrstubbz123 mrstubbz123
  • 10-01-2020

Answer:

72 cents

Step-by-step explanation:

You would multiply 2.88 by .25 because 1/4 as a decimal is .25

Answer Link

Otras preguntas

Australia's capital city, __________, is located inland, midway between the country's two largest cities. A. Canberra B. Sydney C. Melbourne D. Perth Please sel
The business college computing center wants to determine the proportion of business students who have laptop computers. If the proportion differs from 25%, then
Question 3 A study was performed to determine whether men and women differ in their repeatability in assembling components on printed circuit boards. Random sam
The main lawmaking body of the Legislative Branch is called
Geologists believe that the Earth's layers vary in depth, pressure and temperature. Since pressure and temperature affect density , each layer has a different
An unknown number y is 10 more than an unknown number x. The number y is also x less than 3. The equations to find x and y are shown below. y = x + 10 y = −x +
" The sniper must not be susceptible to emotions such as anxiety and remorse"does anybody know the meaning??​
Pls help fast!!! Test due soon!
Help please and why
NEED HELP ASAP Effects on civil rights/ race issues for civil disobedience