jenniferlooezthet jenniferlooezthet
  • 10-01-2020
  • Mathematics
contestada

When you buy a dozen bagels for $2.39 , you get an additional bagel free. What is your cost per bagel?

Respuesta :

briannaharries09
briannaharries09 briannaharries09
  • 10-01-2020

Answer:

its about 20 cents per bagel

Step-by-step explanation:

All i did was divide 2.39 by 12 and just rounded up the 0.19916666666 to 0.20

Answer Link
haleyashline07 haleyashline07
  • 10-01-2020

Answer:.18

Step-by-step explanation:

You do 2.39 divided by 13 to get .183 but round to 18 cents per bagel

Answer Link

Otras preguntas

what might a strict character do
What did great britian recieve as a result of their fight against france
Importance de la musique pour les jeune intro l évolution de la musique importance pour les jeune en france importance pour les jeunes en Angleterre conclusi
Which labor union limited membership to skilled craftspeople and focused on economic reforms?
I'm not sure how to start this
The length of a rectangle is 5.5 feet. If the area is 44 square feet, what is the width of the rectangle, in feet?
Do the Filipino people owe the United States anything for helping them gain independence from Spain
we drive a distance of 1 kilometer at 18 km/h. then we drive an additional distance of 1 kilometer at 40 km/h. what is our average speed?
after 15 years my age will be 4 times of present age what is my present age
When the Australian economy was based on import-substitution manufacturing,      A. protectionist policies were emphasized.B. expansionist policies were empha