ellaalfonso2006 ellaalfonso2006
  • 10-01-2020
  • Mathematics
contestada

Melissa brought a canvas and 9 tubes of paint for $27.79.If the canvas cost $8.69, how much did each tube of paint cost?

Respuesta :

kademorgansoccer8
kademorgansoccer8 kademorgansoccer8
  • 10-01-2020

Answer:

$2.12

Step-by-step explanation:

subtract the cost of the canvas from the total (27.79-8.69=19.1) and then you can divide 19.1 by 9 to get the total for each individual paint tube (19.1/9=2.12)

Answer Link

Otras preguntas

Which form of media advertising has seen the sharpest decline in the United States over the last 15 years
The speed of a train is 90 km per hour so how much will it be in m /s .​
What king of logical reasoning did the author primarily use here? How do you know?
What type of databases is not limited by the data’s physical location?
g(x) = 3x + 1; Find g(7)
Which function has only one x-intercept at (−6, 0)? f(x) = x(x − 6) f(x) = (x − 6)(x − 6) f(x) = (x + 6)(x − 6) f(x) = (x + 6)(x + 6)
The figure shows a graph of the function f\left(x\right)f(x) in the coordinate plane. ​ ​ A second function, gg, is defined by g\left(x\right)={}^{-}{3}{}g(x)=
Compare and contrast plains and plateaus.EDIT: 8th gradescience
Please HELP Write the graph's domain and range in interval notation.
the ratio of cars to trucks in the parking lot is 3:5. If there are 360 vehicles in the parking lot how many are trucks