pricilaabundio pricilaabundio
  • 10-01-2020
  • Mathematics
contestada

If a 6 pack of Hershey bars is on sale for 89cents what is the cost of each bar

Respuesta :

crazydaisy105 crazydaisy105
  • 10-01-2020

Answer:

About each bar is 15 cents

Step-by-step explanation:

you have to divide 6 by .89

.89÷6= .1483

You have to round your decimal to the nearest hundredth and .1483 is closer to .15

Answer Link

Otras preguntas

What was the purpose of the Montgomery, Alabama Bus boycott led by Martin Luther King? a. to lower bus fares b. to stop the city's segregated seating policyon b
you have 20 cookies with the ratio is 2 chocolate chip for every 3 sugar. how many sugar cookies do you have?
what were the major settlements in Spanish areas
King Louis XIV of France encouraged people to settle in New France by
Which belief was generally held by the Founding Fathers at the Constitutional Convention in 1787?
What two forces primarily drive deep ocean currents? A. winds and salinity B. winds and temperature C. temperature and salinity D. wind and Earth's rotation
Which nation consisted of islands that formed an archipelago along the Ring of Fire? A. China B. Japan C. Korea D. India
The measure of an angle is fourteen times the measure of a complementary angle. What is the measure of each angle? ° and °
Which line in the excerpt from “Out, Out—” by Robert Frost uses metonymy? The boy's first outcry was a rueful laugh, As he swung toward them holding up the han
Pasta, bread, and breakfast cereal are all types of what energy source? A. fats B. proteins C. simple carbohydrates D. complex carbohydrates