tonneasmart tonneasmart
  • 10-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mary spent $26.00 on writing utensil pens cost $4.00 and pencils cost $1.00 if she bought a total of 8 items then how many of each kind did she buy

Respuesta :

zielgaribay zielgaribay
  • 10-01-2020

6 pens 2pencils

because 26÷4=6pens,4×6=24,26-24=2pencls

Answer Link

Otras preguntas

According to the video, what are some examples of Postsecondary Education Administrators? Check all that apply. Academic Deans, Admission Directors ,Department
whos your bias in Stray Kids?
Evaluate |x + y|, for x = 8 and y = -15. 23 7 -7 -23
x= -8y + 8 x= -2y + 2 How do I solve this system of equations
The energy released or absorbed by a substance during a change of state
which is the largest ocean in the world?
(-3)(+4)=? Can someone tell me the answer to this?
Solve the following inequality algebraically: -2 < x/3 + 1 <5
The two main opposing viewpoints concerning the protective tariff were represented in the northern states and southern states. -True -False
what do you understand by a great wakening light​