breannlowe2001
breannlowe2001 breannlowe2001
  • 11-01-2020
  • Mathematics
contestada

Steve is buying gas for $2.50 per gallon. He wants to buy 20 gallons for his truck. How much does he spend total?​

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 11-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

gas costs 2.50 per gallon....if he wants to buy 20 gallons, then he is gonna have to spend : (2.50 * 20) = $ 50 <==

Answer Link
Saumie
Saumie Saumie
  • 11-01-2020
He spends $50 in total as you multiply the amount of money by how many gallons to gain the total amount spent.
Answer Link

Otras preguntas

Should drone use be governmentally regulated? write a well constructed paragraph.
If g(x) = 4 then g(45) is
What is an effective stress management strategy? A. Increase your annual income B. associate with optimistic people C. acknowledge your character flaws D. repli
what is 4/5 ÷ 8/15??????
Which relationships describe the angle pair x° and 50º? given away 30 points complementary angles supplementary angles adjacent angles vertical angles
Select all the values that belong to the solution set of 9 ≤ 6 - y. 0 3 -3 -1 -6 6 -4
Isotopes of elements have different what?
In science a blank or a blank is called friction
The items in the web are most associated with which of the following?
WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER AND THANK YOU!!!Pease let me know if this rasberry flower is composite or non composite,is a male female or both,is complete or inco