godinezceleste65 godinezceleste65
  • 11-01-2020
  • Mathematics
contestada

Eduardo spent $34 on a magazine and some candy bars if the magazine cost $6 and each candy bar cost $4 then how many candy bars did he buy

Respuesta :

dstoyanov06p7vl9m dstoyanov06p7vl9m
  • 11-01-2020

Answer: 7 candy bars

Step-by-step explanation:

First we need to subtract the cost of the magazine from the total cost

$34-$6=$28

Now the $28 that remains is the cost of all the candy bars, so if we divide by the price, we will get  the amount.

$28/$4=7 candy bars

Answer Link

Otras preguntas

(30pts) I am requesing help on this Algebra Question.
what is 353% as a decimal??
Please find α/beta. EXPLAIN all the steps and use a trigonometric function.(give the value, explain and show all steps with a sentence for brainiest) ty
A factory inspector found flaws in 4 out of 22 wooden boxes. Considering this data, how many flawed boxes would you expect the inspector to find in a batch of 4
Katie is planning to paint the gate of her house that has a glass panel. Painting the gate costs $4 per square foot. How much will she have to spend to paint th
0.75(2 + 6 x 4 - 2 x 7 - 2) A. 1 B. 5.25 C. 8.5 D. 22.5
A garden store bought a fountain at a cost of $995.66 and marked it up 100%. Later on, the store marked it down 25%. What was the discount price?
PLEASE HELP I REALLY REALLY NEED HELP I'll literally give someone brainlest if they get the question right
pls help with this math homework.
Which of the following examples best represent the levels of organization from least to most complex in humans