ibsenamin
ibsenamin ibsenamin
  • 06-02-2020
  • Mathematics
contestada

i need help PLEASE!!!!

i need help PLEASE class=

Respuesta :

KerryEye KerryEye
  • 10-02-2020

Answer:

OPTION A

OPTION B

OPTION D

Step-by-step explanation:

Given that a bag of apples cost 'a' dollars.

A bag of oranges cost 'a + 2' dollars.

Therefore, one bag each of apples and oranges should cost: a + a + 2 dollars.

Since, Dorie buys 5 bags of apples and Oranges, it would have costed her:

5(a + a + 2)

= 5(2a + 2)

= 10a + 10

Hence, OPTION A, B and D are the correct answers.

Answer Link

Otras preguntas

Bob buys 20 watermelons... He eats 10. If x=x, what is the square root of 49?
School is optional for kids in French True False
In a right triangle the length of a hypotenuse is c and the length of one leg is a, and the length of the other leg is b, what is the value of b, if Chapter Re
What is the metric unit for density
Washington National Cathedral, in Washington, D.C. It is an example of modern gothic architecture i need a brief description of it
Which biomolecules does your body use as a long term energy source?
Choose all items that describe how the War of 1812 contributed to the United State's national identity. The war contributed to the development of infrastruct
Genes are responsible for: A. all inherited traits of an organism. B. all traits of an organism. C. no traits of an organism. D. all preferences of an organism.
Highlight text that creates suspense
NEED HELP ASAP PLEASE