Allijohnson Allijohnson
  • 07-02-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 muffins and 2 quarts of milk is $18. The cost of 3 muffins and 1 quart of milk is $7.50. How much does 1 muffin and 1 quart of milk cost?

Respuesta :

greninsmashboss
greninsmashboss greninsmashboss
  • 10-02-2020

Answer:

a muffin costs 2.20 and a quart of milk costs 90 cents.

Answer Link

Otras preguntas

TELL ME WHAT YOU WANT , WHAT YOU REALLY REALLY WANT​
plz helpppppppp!!!!!!!
What is the vertex form, f(x) = a(x − h)2 + k, for a parabola that passes through the point (1, −7) and has (2, 3) as its vertex. What is the standard form of t
What process produces mRMA​
Enter a number in the field below to show rewriting the division as multiplication. 3 4 ÷ 5 12 = 3 4 ×
If element has 2 valence electrons, how many dots will be in the elements dot diagram?
WILL GIVE BRAINIEST NO CAP!! A machining company needs to manufa
would round off to nearest thousands of 0.3892314525 be 0.389​
Bowling shoes are rented at $1.00 for every 5 hours. How much does it cost to rent the shoes for one hour?
n at least one hundred and fifty words, draft a new Preamble to the Constitution that reflects the principles and values of contemporary America and includes th