aburgess0417 aburgess0417
  • 07-02-2020
  • Mathematics
contestada

Cans of corn are on sale at 10 for $4. find the cost of 3 cans

Respuesta :

Jayshika
Jayshika Jayshika
  • 07-02-2020

4÷10= 0.4

each corn costs 4 cents

to find 3 cans of corn multiply 3 by 0.4= $1.20

Answer Link
matayap matayap
  • 07-02-2020
The answer is $1.20

When you divide 10 cans by 3 cans you get 3.33 so when you get that answer you would divide the 4$ by 3.33 to get 1.20.

Ver imagen matayap
Answer Link

Otras preguntas

...........................
how local property taxes support the economy and benefit the common good.
Which of the following describes the phishing method of information security crime? A. physically interacting with the victim and using her computer when she is
What applys to a cell that has DNA in its cytoplasm
A collection of nickels and dimes is worth $6.10. There are 67 coins in all. How many nickels are there? 12 18 49 55
In 2008, more than one million American students gave nearly 20 million service hours to their communities. They made a difference in people’s lives and learned
Which relation describes a function? What makes it a function? A) {(-2,3),(-2,5),(-6,7)} Each member of the range is unique. B) {(2,3),(3,3),(3,4)} Each member
What's 1/4t+7=1? I need help idk how to do it
Two south american countries that produce coffee as a key crop are
On April 1, 1986, Casey deposited $1150 into a savings account paying 9.6% interest, compounded quarterly. If he hasn't made any additional deposits or withdraw