aburgess0417 aburgess0417
  • 07-02-2020
  • Mathematics
contestada

cans of corn are on sale at 10 for $4. find the cost of one can.

Respuesta :

jah1497 jah1497
  • 07-02-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

We have $4 and we can buy 10 cans of corn.

$4 divided by 10 cans of corn would make each can worth $0.40 cents.

To check our work we can multiply $0.40 by 10 cans of corn:

0.40 x 10 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Why you should make time for work and play essay
a vessel contains 66 g co2 and 16 g o2 at a pressure of 10.0 atm. what is the partial pressure of co2?
What makes evidence relevant? It includes both facts and opinions. It is agreed upon by numerous people. It relates to a topic in an appropriate way. It is wri
What event led to the passage of the Gulf of Tonkin Resolution? The assassination of President Kennedy An alleged attack on US Navy ships by North Vietnam O The
you are more likely to have good mental and emotional health_______.
a line passes through the point -8,-3 and has a slope of -3/2. write an equation
2 Di qué están haciendo estas personas. 1. Nosotros / lavarse 2. Tomás y David / dormir 3. Yo / leer 4. Silvia / ducharse Kuedwog up 5. Tú / decir
are these lines perpendicular explain
No files or links please!graph y= -4/3 x+2 using the slope and y-interceptslope: 3y-intercept: (0,-2)
why did European countries thought it was necessary to take control of other lands