madisonemily807 madisonemily807
  • 07-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-cup bottle of vegetable oil costs 2.80. What is the price per pint

Respuesta :

kentlip18 kentlip18
  • 07-02-2020

Answer:

$1.40 per pint

Step-by-step explanation:

4 cups is the same as 2 pints.

If 2 pints cost $2.80

divide $2.80 by 2

and get $1.40 per pint

Answer Link

Otras preguntas

what does this passage reveal about society’s influences at the time?
Which type of fault occurs when rock is subjected to this type of stress
This cardiovascular event may occur when a blood vessel in the brain bursts or becomes blocked by something, such as a traveling blood clot.
can someone please help me
Which of the following happens when the rate of forward motion of a glacier is slower than the rate of ablation? A. The glacier remains stationary B. The glac
Uruanus' rotation is unique because it _____. is the only planet which rotates backwards has the most extreme axial tilt of any other planet has the most extre
what is the percentage of earth being covered by water
What is the angle of B. Round your answer to the nearest hundredth​
Describe what the meaning of "whose buildings grope the sky" implies.
Madison reads 24 pages of her book each day. She has read for 9 days & is exactly halfway through reading her book. What is the total number of pages in Mad