nacape07 nacape07
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

If 4 cooking spoons cost 12
dollars, how much do 16
cooking spoons cost?

Respuesta :

omarelgueroguapo2
omarelgueroguapo2 omarelgueroguapo2
  • 10-02-2020

Answer:

64 bucks

Step-by-step explanation:

One spoon is 4 bucks, so 4 times 16=64

Hope I helped

Answer Link
jaydawatts2005 jaydawatts2005
  • 10-02-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

$12/4 equals $3 per spoon. So using that value times 16, you get $48 dollars for 16 spoons.

Answer Link

Otras preguntas

What options did a second son have for a career in Medieval society?
The Great Plains best describes which part of the United States? The Midwest The West The Southeast The Northeast
When the drug heroin comes into contact with the Marquis reagent chemical what happens?
Who controlled South Korea following World War II? A. The United States B. The United Nations C. Japan D. China
In which one of the following sentences is a word misspelled? A. Laticia weighed herself on the bathroom scale. B. Niether Lois nor Clark believed in Superman.
What type of crop is most likely to grow across Russia?
I need 1 paragraph on Oregon
25/5 + 2(36/6-1)/3+6 +2
Which opposing factions competed for control of China during the Chinese Civil War? A. Communists versus fascists B. Communists versus nationalists C. Fascists
PLEASE HELP I GIVE THANKS