nocknoy2000 nocknoy2000
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weight about 12 ounces each. Ronald bought 4apples. How money pounds of apples did he buy?

Respuesta :

briannaburns69 briannaburns69
  • 06-03-2020

Answer: 3 Pounds

Step-by-step explanation: 1 pound = 16 ounces so 12+12+12+12=48 and 16 goes into 48 3 times so it is 3 pounds.

Answer Link
speghettitaco speghettitaco
  • 06-03-2020
Answer: 3 pounds


Ronald bought 3 pounds of apples.
Answer Link

Otras preguntas

This should be easy but I wanna be sure. I say A or D. Given complex numbers m and n below, what is m + n? m = 10 + i n = 4 - 3i A. 14 - 3i B. 14 - 2i C. 9 + i
Triangle A B C is shown. Angle A B C is a right angle. Angle B C A is 22 degrees and angle C A B is 68 degrees. For ΔABC, which one is equivalent to sin(A)? cos
Consider M, N, and P. collinear points on MP.What is the difference between the ratio MN:NP and the ratioMN: MP?​
In his speech Grandhi discusses people who influence the political and cultural direction of India list three people that Gandhi describes who do they represent
answer these questions please -4t + 3t -8 =24 m/-5 + 6 =4 -4r + 5 - 6r = -32
which word is the closest in meaning to colossal? A- Speedy B-Sturdy C-New D-Huge please some one help me i need this done asap! extra points! :)
when is the product of two integers less than or eqaul to both of two factors​
IS HCL IS A MIXTURE OR NOT ?
What made fupta empire in india so special?
Which idea is a fundamental principle of the Articles of Confederation? A. Freedom of speech for individuals and lawmakers B. Equal power between state and fede