janadxkhil janadxkhil
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

Sweety’s ice cream shop sells ice cream by weight. They charge $6.95 per pound. If your dish weighs 0.43 pounds, how much will it cost?

Respuesta :

kristi1123k
kristi1123k kristi1123k
  • 06-03-2020
$2.99

$6.95 x .43= 2.99
Answer Link
rcallejas22415
rcallejas22415 rcallejas22415
  • 06-03-2020

Answer:

multiple 6.95 by 0.43

should get

$2.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Design and conduct a survey of students at your school. Create a two-way relative frequency table for the data. Use your table to decide whether the data you c
Dilate segment -AB in Activity 3 by scale factors of -0.75 and -1.25 . Describe the effect on the length of each dilated segment.
HELP PLEASE! PLEASEE
HELPPPPP ME WITH THIS PLEASE!!! all genetic characteristics are not inherited. how can this be explained?
Why are enzymes so important? What do they do for you? *​
Factor the equation.
Find the value of vb3 so that vd2 is set to 5v. (note that in this problem, unlike in the nmos transistors, channel length modulation effect exists in the pmos
What is the mean of the data set rounded to the nearest tenth 0.7,1.1,0.8,1.6,2.2,1.1
Which of the following refers to the detailed study of what people say dan
How did the Ly dynasty bring peace to Dai Viet and promote learning?