castanonesther543 castanonesther543
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 9-ounce container of almonds retails for $4.39. What is the unit price, in dollars? If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

AnneliseW
AnneliseW AnneliseW
  • 15-08-2022

Answer:

$.49 per ounce

Step-by-step explanation:

divide 4.39 by 9 and round to the nearest hundredth

Answer Link

Otras preguntas

What was the main reason for Russian expansionism in the 1800s?
PLEASE HELP ASAP!!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!!
What type of heavenly body was thought by ancient groups to be a message from the gods?
what role does your brain play in the process of seeing? a. it puts blurry images into focus b. it turns black and white images into color c. it flips upside do
a graph showing inequalities “greater than or equal to” or less than equal to” will use dotted lines. true or false
in 2013, how many of the 800,000 black teenagers who participated in the labor market
Use the present tense of the verb swim to complete the following sentence. I _____ 50 laps every day. A. swim B. have swum C. am swimming D. swam
Which word or phrase best completes this conversation? Fernando: ¿Qué fecha es hoy? Pedro: Hoy es 28 de junio. Fernando: Entonces, _______ fue 26 de junio.
By wars end in how many African Americans had joined the revolutionary war? A) 500 B) 5000 C) 50,000 D)500,000
Please help ASAP will give good points an brainliest.