smartguy75555
smartguy75555 smartguy75555
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

Each family in a neighborhood is
contributing $20 worth of food to the
neighborhood picnic. The Harlin family
is bringing 12 packages of buns. The
hamburger buns cost $2.00 per
package. The hot dog buns cost $1.50
per package. How many packages of
each type of bun did they buy?

Respuesta :

example193 example193
  • 06-03-2020

Answer:

4 hamburgers, 8 hot dogs

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The bright streak of light we see when a meteoroid enters our atmosphere is caused by A. radioactive decay of material in the meteoroid. B. frictional heating
Which element combines chemically with sodium to form ordinary table salt? A) aluminum B) argon C) carbon D) chlorine
Using elimination to solve each system of equation. 1/2x + 2/3y = 2 3/4 1/4x - 2/3y = 6 1/4
4.) A bag contains 10 red marbles and 5 blue marbles. You randomly select 3 marbles from the bag. What isthe probability that all 3 marbles are blue when (a) yo
I need help with this
What type of change may suggest a need to reevaluate and/or redesign a firm’s logistics network? Group of answer choices
Who attacked Athens in 490 BC? Sparta Egypt Persia
What does the Chief Executive do?
Who assassinated Julius Caesar
What is the exponential form of /8z?