Seudónimo Seudónimo
  • 07-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 9-foot piece of twine costs $9.72. What is the price per inch?

Respuesta :

dumdumcheerleader
dumdumcheerleader dumdumcheerleader
  • 07-03-2020
9 feet = 108 inches
$9.72 divided by 108= 0.09
Answer Link
PollyP52 PollyP52
  • 07-03-2020

Answer:

$0.09 per inch.

Step-by-step explanation:

The number of inches in 9 feet = 9*12 = 108 inches.

So the price per inch  is 9.72 / 108

= $0.09

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation of a line perpendicular to x=6 passing through (3,5)
Preventing the outbreak of a new war is the purpose of the
Define brume what was the major difference between missionary and monks
Which sentence uses a verb that agrees with its subject? A. Beneath the porch is both of our bicycles. B. Along the streets near the waterfront rides several
describe the layout of a typical manor
5 sentence paragraph describing the human organ system. Include a main idea, supporting details, and a concluding statement.
What are 3 interesting facts about William Shakespeare ??? why is William Shakespeare important to us today in the present day ??
(Z-6) divided by 3 for z= 15.9
How did Portugal come to claim the land later known as Brazil?
What is the least common multiple of 3,7,9