Seudónimo Seudónimo
  • 07-03-2020
  • Mathematics
contestada

4 tons of mulch cost $28,320.00. What is the price per pound?

(Will Mark)

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 09-03-2020

Answer:

$3.54 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Find the unit cost per ton

28,320 / 4

$7,080 per ton

Step 2:  Find the unit cost per pound

1 ton = 2000 pounds

7080 / 2000

$3.54 per pound

Answer:  $3.54 per pound

Answer Link

Otras preguntas

The language used in taxonomy is _____. Italian Greek Latin English
What percent of 64 is 24
Un cincinal reprezinta 5 ani consecutivi. Calculeaza cate zile sunt intr-un an cincinal. Tuate solutiile
The two characters involved in an external conflict are called the protagonist and the antagonist. True or False
what are the major events that increased polarization from the close of world war II through 1961?
How did strategy and technology combine to create the culture of the knight
What internal problems did China face prior to the taiping rebellion ?
What American invention aided the British textile industy
how to convert improper fractions to a mixed numeral
Which statement correctly describes glucose (C6H12O6)?