nicolepaulino02 nicolepaulino02
  • 08-03-2020
  • Mathematics
contestada

the corner store sells apples at a rate of 1.25 dollars per apple.

Akia is only able to spend $10 on apples. How many apples can she buy?

Respuesta :

miarenee27
miarenee27 miarenee27
  • 08-03-2020

Answer: 8

Step-by-step explanation:

Trial and error, 1.25 x 8 = $10

Answer Link

Otras preguntas

In the five-factor model of personality, the dimension that measures whether a person is quiet, reserved, passive, and a loner or whether a person is talkative,
What is a number X Divided by 2
What has happened if a blighted urban neighborhood were to suddenly develop an assortment of upscale restaurants, coffee shops, hip boutiques, and art galleries
When another vehicle is about to hit you from the side and there is room in front of your vehicle, you should _________ to avoid the collision.
(01.05) What is the equation, in slope-intercept form, of the line that passes through (0, 5) and has a slope of −1? (5 points) Select one: a. y = −x − 5 b. y =
Does this graph represent a function? Why or why not? 10+ O A. No, because it fails the vertical line test. O B. Yes, because it has two straight lines. O C. No
A non-licensed person may be the SOLE owner of a civil, electrical, or mechanical engineering business under which of the following conditions
Solve the equation: 39=3m-12
What is the solution to this equation? 5х+9 – 3х= 18 + 15 А. x = 8 B. х = 3 с. х = 12 D. x= 21
Mila and her children went into a grocery store and she bought $6 worth of apples and bananas. Each apple costs $1.50 and each banana costs $0.50. She bought a