nicolepaulino02 nicolepaulino02
  • 08-03-2020
  • Mathematics
contestada

the corner store sells apples at a rate of 1.25 dollars per apple.

Akia is only able to spend $10 on apples. How many apples can she buy?

Respuesta :

beccalim0602
beccalim0602 beccalim0602
  • 08-03-2020

Answer:

8

Step-by-step explanation:

since she has $10 and each apple costs $1.25,

number of apples she can buy = money she has ÷ cost of each apple:

10 ÷ 1.25 = 8

Answer Link

Otras preguntas

Identify the advances and the controversies seen in medicine in recent years.
Please help me.........
Lilliputians can be sentenced to death for the crime of A. theft. B. pillage. C. murder. D. ingratitude.
what is panchseel?explain it briefly?
How to find slope of a line
what was the Greeks artwork used for? A) as an example of their talent B) as a tribute to the gods C) as a means to communicate
Which detail from The Diary of Anne Frank best supports the theme that peace is often not appreciated until it has been lost?
advantages of constant body temperaure
Graph the line that passes through the two points. (0, 0), (1/3, 7/3)
A healthier substitution for one egg is A. one-half cup nonfat yogurt. B. one cup evaporated skim milk. C. two egg whites. D. two tablespoons butte