Tashaunadennis Tashaunadennis
  • 08-03-2020
  • Mathematics
contestada

Ms. Kwok spend $2.88 for a dozen pencils. What is the cost per pencil?

Respuesta :

cmcharmed4
cmcharmed4 cmcharmed4
  • 08-03-2020

Answer:

$0.24

Step-by-step explanation:

A dozen pencils is 12 pencils and if we need to know the cost per pencil we have to divide the total price by the number of pencils

2.88 ÷ 12 = .24

That means each pencil is 24 cents

Answer Link

Otras preguntas

One student begins in Cleveland, Ohio, and walks towards Buffalo, New York, a distance of 200 miles. She walks at the rate of 2.5 miles per hour. Another studen
Describe situations in which additional information or assistance about sleep would be needed ?
What causes density currents to form in the mediterranean sea? a. condensation b. evaporation c. transpiration d. upwelling
Which of the following may fall outside a triangle? Check all that apply.? Which of the following may fall outside a triangle? Check all that apply. A. circumce
What kind of data can be lost when a computer is turned off?
When congresswoman chisholm spoke before the u.s. house of representatives what was she hoping to achieve? a. to show the house that women are not adequately r
How does lobbying benefit the government?
An elliptical galaxy has _____.
1) Which type of map best shows differences in elevation? A. Mercator B. Robinson C. gnomonic D. topographic 2) What receives radio waves from space objects
In the 1300s, access to major trade routes brought great wealth and power to city-states in______?   a. Poland b. Germany c. Italy d. Greece