wiltonangel315 wiltonangel315
  • 08-03-2020
  • Mathematics
contestada

A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was $6.90. Write an equation to determine the cost of a doughnut

Respuesta :

vanessaealvarez
vanessaealvarez vanessaealvarez
  • 08-03-2020

Answer:

6x+3(1.25)=6.90 or 6x+ 3.75=6.90

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Social Studies question. 262
Write a reflection about your learning in this unit. Your reflection should be at least 3 sentences. Use the following sentence starters as a guide. • I feel co
Explain the ins and outs of tent camping and RV camping. Which is the best evaluative thesis for the prompt? O There are advantages and disadvantages to staying
michael jordan es mas alto
How does the image above depict black politicians in the South?
A team of hr professionals is reviewing options for the new benefits package. During their first meeting, evona suggested offering the contract to healthplus hm
What is 164.97 multiplied by 9.2Someone please help!!!!!​
How is encouragement related to a person's enthusiasm?
how does this cartoon portray McCarthy
How does chemotherapy affect normal cells and cancer cells.