Seudónimo Seudónimo
  • 09-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of soy milk costs $6.08. What is the price per cup?

(Will mark (Must show work))

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 09-03-2020

Answer:

$0.76 per cup

Step-by-step explanation:

Step 1:  Find the unit price for a quart

To find the unit price, divide the amount by the price

6.08 / 2

$3.04 per quart

Step 2:  Find the unit price for a cup

1 quart = 4 cups

3.04 quarts / 4 cups

$0.76 per cup

Answer:  $0.76 per cup

Answer Link

Otras preguntas

16.The element key for tungsten (W) is shown below.
The French Republic's army in the 1790s a. was totally defeated by foreign aristocratic forces. b. fueled modern nationalism and was raised through total mobili
Aidez moi s’il vous plaît
is a measure of behaviors by producers and consumers in response to changes in price.
What forms from the union of the sperm cell and the egg cell? A.zygote B.haploid cell C.gamete
Please help. 100 points
-1.8 × (-9.3) How do I find this with the whole equation written out show your work of how you do this please
In 2010, Freeze Company had credit sales of $900,000 and granted sales discounts of $18,000. On January 1, 2010, Allowance for Doubtful Accounts had a credit ba
What is the coordinate of the vertex of this following parabola?
Marketing is _____________, important, and profitable. Businesses, individual consumers, and the economy _______benefit from effective marketing. This chapter i