jltkek99 jltkek99
  • 09-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-quart jug of juice costs $5.60. What is the price per cup?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 09-03-2020

Answer:

$0.35 per cup

Step-by-step explanation:

Step 1:  Find the unit price per quart

5.60 / 4

$1.40 per quart

Step 2:  Find the unit price per cup

1 quart = 4 cups

1.40 quarts / 4 cups

$0.35 per cup

Answer:  $0.35 per cup

Answer Link

Otras preguntas

What is 44% as a fraction in simplest form
Jessica is measuring two line segments.the first line segment is 30cm long. The second line segment is 500 mm long. How long are the two line segments together
Complete the formula. density = _____
How do you solve this ? 74 - 3n = n -22
5x23x2 is this associative?
list 5 types of action energy and 4 types of potential energy
what is the definition of global Address
what is the least common denominater for 5/6 and 3/8
How did the immigrants of the late 19th and early 20th centuries reshape their adopted homeland? What common interests and threads did they share?
2. Order 3.3,3.19,3 1/5,3 1/3. 3. 20% of $1500 4. What fraction of 3 kg is 600 g? 5. 10 time its self by 3 times+10 times its self twice+10+1 6. How much is 6.7