DaBestLuL
DaBestLuL DaBestLuL
  • 10-03-2020
  • Mathematics
contestada

24 slices of cheese for $7.44 or 90 slices of cheese for $28.80

witch is better to buy?

Respuesta :

lbullins lbullins
  • 10-03-2020

Answer:

24 slices of cheese at $7.44 is .31 cents a slice

90 slices of cheese at $28.80 is .32 cents a slice

The better buy is 24 slices for $7.44

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How does an atom become an ion with a -2 charge?
The orange color of carrot roots and marigold flowers comes from cell bodies known as chromoplasts. True False
Why does the oxidation of organic compounds by molecular oxygen to produce CO₂ and water release free energy? A) The covalent bonds in organic molecules and mo
The sum of the squares of 3 consecutive positive integers is 116. What are the numbers? Which of the following equations is used in the process of solving this
Todd currently has $5,000. What was the value of his money four years ago if he's earned 4 percent interest each year
Which colonial region has the most emphasis on education
An electron loses potential energy when it A) shifts to a less electronegative atom. B) shifts to a more electronegative atom. C) increases its kinetic energ
What is the meaning of operculum
Which is the most likely function of a group of cells that contains a high number of mitochondria
Crop rotation does all of the following EXCEPT? Choose one answer. a. minimize erosion b. let fields lie fallow c. return nutrients to soil d. organic fe