mackrtreece mackrtreece
  • 10-03-2020
  • Mathematics
contestada

9 sponges cost $8.10. What is the unit price?

Respuesta :

sunrisesk8r
sunrisesk8r sunrisesk8r
  • 10-03-2020

Answer:

0.90 cents

Step-by-step explanation:

The unit price is how much one item costs alone - to find it, we take the total (8.10) and divide the units (9). We get 0.90, so that's the price of one sponge.

Answer Link
Nonportrit
Nonportrit Nonportrit
  • 10-03-2020

Answer:

[tex]UP=.90[/tex]

Step-by-step explanation:

Unit price is the price per product that you buy so in order to find the answer to this question you just have to divide the total amount it cost by the total amount of sponges you bought.

[tex]8.10 \div 9[/tex]

[tex]8.10 \div9=.90[/tex]

[tex]UP=.90[/tex]

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

what is the exact meaning of croos section and cross sectional area of a conductor?
We are interested in the dimensions of a certain square. A rectangle has a length of 5 units more than the side of the square and width half the side of the squ
What is the percent yield of ferrous sulfide if the actual yield is 220.0 g and the theoretical yield is 275.6 g
Three vertices of a rectangle are (–3, 4), (5, 4), and (5, –2). What are the coordinates of the fourth vertex of the rectangle?          A.
Define the term ''pH' stand for?
is gold a conductor or insulator?
Show that one ampere is equivalent to a flow of 6.25*10^18 elementary charges
is gold a conductor or insulator?
Why are there so few working wave power stations?
Draw a diagram to show how two resistors R1 and R2 are connected in parallel.