prov9eyallyand
prov9eyallyand prov9eyallyand
  • 07-07-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost? a. $.56 b. $.18 c. $.66 d. $1.76

Respuesta :

jhonyy9
jhonyy9 jhonyy9
  • 08-07-2016
3 1/2 = 7/2

so than 7/2 pounds cost 1,96 
     than 1 pound cost x 
 -----------------------------------------
   x = 1*1,96/(7/2) = (1,96 *2)/7 = 3,92 /7 = 0,56 so will cost $,56 so choice a. is right sure 
Answer Link

Otras preguntas

simplest form of 92/100
Which statement best describes the Book of Common Prayer?
Where do plants get their mass?
20 years after the end of communism in Eastern Europe Slovenia
Which is more important in the prophase of mitosis, that the chromatid pairs become visible, or the nuclear membrane disappears?
What is 0.7b^3•0.4b^9
How did new englander thomas pickering and many other living in the thirteen original colonies view those that settled on the frontier?
How to do a picture spelling
What is mental commitment and what are the four components of mental commitment?
Based on your knowledge of the Latin root -jec-, choose the best meaning of the word inject. A. force into something B. make a guess C. throw away D. send in