jamiah3 jamiah3
  • 09-07-2016
  • Mathematics
contestada

Jenna bought 7 pounds of apples for $8.75. What is the unit price per pound of apples

Respuesta :

carrah13
carrah13 carrah13
  • 09-07-2016
the unit price is $1.25 per pound of apples

Answer Link
emilykanderson
emilykanderson emilykanderson
  • 09-07-2016
the apples cost $1.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

A student mixes chemicals a and b together and records the amount of time it takes for a color change to occur. the student repeats the process 5 more times eac
type 2 diabetes is treated with a medication to make the body sensitive to insulin true or false
Determine the area of the rectangle shown below
In order to belong to a political party one needs to a. a. pay dues. b. b. pass an exam. c. c. join/say you belong. d. d. all of the above.
What is the hair length in centimeters after 6 months? round your answer to the nearest hundredth.?
Why did grant attack jackson first, which turned out to be a brilliant move? it drew the defenders of vicksburg away. it made sure he would not be attacked from
Identify the pattern and find the next number in the pattern. 0.4, 1.2, 3.6, 10.8
Nitrogen dioxide gas is produced by the reaction of nitrogen monoxide gas and oxygen gas . Write a balanced chemical equation for this reaction.
How do I solve this problem? What do I do next?
Briefly explain pulse pressure