PumaDash
PumaDash PumaDash
  • 06-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 quart carton of chocolate milk is $1.40. What is the price per pint?

Respuesta :

amna04352
amna04352 amna04352
  • 06-04-2020

Answer:

$0.35

Step-by-step explanation:

1 quart = 2 pints

2 quart = 4 pints

1.40/4

0.35

Answer Link
ROCKYJACKSON
ROCKYJACKSON ROCKYJACKSON
  • 06-04-2020

Answer:

2 carton cost =$1.40

1 caron cost =$1.40 ×2

=$ 2.80

▪︎☆▪︎☆HOPE IT IS HELPFULL

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation ; 4x-4=2x+10 Someone help?
According to the cell theory, cells come from ________________. spontaneous generation photosynthesis other living cells cellular respiration
HOW DO YOU SAY STYLISH SLOTH IN SPANISH
Why did Muslims produce the type of art they did?
can anyone please help me convert into radians ? im really bad at this
what does erosion do to landforms and to sediment
Whichequation has a graph perpendicular to the graph of 7x = 14y -8? 1- y= - 2x-7 2-m y= - 1./2x +4 3- y = 1/2x + 1 4- y = 2x + 9
r + 3 1/2 = -4 2/3 what does r equal
Chromosomes are found in the _______ of eukaryotic cells. a. endoplasmic reticulum b. plasma membrane c. nucleus d. cytoskeleton
cloning results in two organisms that are...