nyireeeissmart
nyireeeissmart nyireeeissmart
  • 06-04-2020
  • Mathematics
contestada

If turkey costs $5.95 per pound, what will be the total cost of 4.2 pounds of turkey?

Respuesta :

pawanbastakoti681
pawanbastakoti681 pawanbastakoti681
  • 06-04-2020

Here,

1£ of turkey cost $5.95

therefore,

4.2£ of turkey will cost $4.2×5.95

=24.99=$25

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x in the given right triangle. 10 х
What should be added to p to get p+q?​
Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce? 1 gallon = 1 gallon=     4 quarts 4 quarts
The interest of the sum of money at the end of 10 years is one third of the sum. Find the rate of interest​
Liam wants to buy a car and pay for it in three installments. The total cost of the car is $29,000. Two times the first installment is $1,000 more than the sum
Circle experts...help! will give brainly to most detailed answer
Question 17 of 25 Why do plants produce more carbon dioxide than oxygen during the night? O A. Respiration produces oxygen during the day and carbon dioxide at
Will give Brainly Find the probability that a randomly selected point within the circle falls in the red shaded area. 60° 60° r= 4 cm [? ]% Round to th
1. Biochemical and differential tests can be incorporated into growth media or performed on isolated colonies after they have been cultured. Give three examples
Please help with step by step.