amarilirodriges
amarilirodriges amarilirodriges
  • 07-04-2020
  • Mathematics
contestada

I NEED HELP PLEASE!!!! Given a real world problem, can you find the unit rate?

Respuesta :

krikside
krikside krikside
  • 07-04-2020

Here is an example:

Josh bought 7 apples for $21.

21/7 is 3, so one apple costs $3. This is the unit rate.

21/7 simplifies to 3/1, that’s another way to think about it. Simplify the fraction until the denominator is 1.

Hope this helps! Tell me if you have any questions!

Answer Link

Otras preguntas

In one week a campground rented 18 cabins at $225 each. about how many did they each rent altogether
Consider the following data set: 3,4,6,7,9,9,11 If 5 were added to each of the values, how would that affect the standard deviation (no need to do any calculati
The diameter of the average cell in the human body is 1 x 10-5 meters. The diameter of a grain of sand is about 2 x 10-4 meters. The diameter of a human hair is
Ann is grouping 38 rocks? What are different ways to group them?
how did the short story The Lady or the Tiger influence culture?
The total outer diameter is ?
Based on the excerpt, Suzuki most likely believes that adults should behave
12-2 to the second power ÷5 how can i get this to equal 20
what challenges did percy jackson face in chapter 4
If you know this please help me out please someone do please I will appreciate it a lot